TAGASISIDE

Termide saunad

Tänapäeva kiirel stressirohkel ajal on saun kõige lihtsam ja kättesaadavam lõõgastuskoht. Juba iidsest ajast on saun mänginud suurt osa eestlaste, eriti maarahva elus. Saun oli püha paik.

Saun ei olnud ainult ihuharimise koht. Saun aitas parandada raskest tööst vaevatud lihaseid ning paraneda tõbedest. Sageli inimese elu nii algas kui ka lõppes saunas.
Saun treenib ja karastab organismi, parandab selle kohanemisvõimet.
Tsivilisatsiooni hüvedest ümbritsetud tänapäeva inimene kaitseb end talle mugava mikrokliimaga - riietub talvel soojalt, liikumiseks kasutab sõidukit. Niiviisi ei koorma inimene oma mehhanisme täiel määral ning ebasoodsates tingimustes ei toimi need vajalikus ulatuses - tekivad külmetushaigused.Sauna ja kümblusvannide süstemaatilise kasutamise tulemusena ei vea teie organism teid enam külmetusohu tekkides alt.
Saunas oleva temperatuuri juures hukkub enamik haigusttekitavaid mikroobe, laienevad poorid ja nahk puhastub sügavamalt.
Leiliruumis tõuseb naha temperatuur kuni 40o, naha pinnal isegi vahel 45o. Saunas suureneb higi eritumine kuni 30 g minutis, mistõttu vabaneb organism jääkainetest paremini ning nahk puhastub.Kuumade ja külmade ärrituste vaheldudes naha veresooned kord laienevad, kord ahenevad.Sel viisil treenitakse saunas nii veresooni kui ka südamelihaseid.
Leiliruumis võib pulsi sagedus suureneda 100-110 löögini minutis, kui aga rohkem, siis on see märguanne sellest, et südame koormus on liigselt tõusnud ning on aeg puhata. Selleks on meie termides mõnusad mullivannid ja mugavad istumiskohad.Kuna külma ja kuuma toimel toimub vererõhu muutumine, peaksid nii hüper- kui ja hüpotoonikud sauna asjus arstiga nõu pidama.
Kuum õhk vabastab ülemised hingamisteed mikroorganismidest, parandab hingamisteede verevarustust.Suureneb hingamiselundite kohanemisvõime väliskeskkonna muutustega.Kuumuse toimel aktiviseerub neerude tegevus, eritub suur hulk vedelikke higina.Kui arvestada mitmesugust koormust, mis langeb neerudele meie igapäevases elus (ravimid, säilitusaineid sisaldavad toidud, alkohol...), tuleb selline „puhkus" neile kindlasti kasuks.
Ununevad mured, paraneb tuju ja enesetunne.Tekib loomulik väsimus nagu pärast intensiivset füüsilist koormust. Saunas tekivad küllaltki ulatuslikud muutused organismi talituses, seetõttu mõõdukuse piirides on saunal kindel koht meie tervise säilitamisel.